akne

Sivilce (akne) tedavisinde sivilcelerin hızla geçmesini sağlayan yöntemler tıbbi cilt bakımı, kortizon enjeksiyonu, kimyasal peelingtir.

Sivilce (akne) tedavisinde tıbbi cilt bakımı (komedon temizliği) nedir nasıl yapılır  ?

Tıbbi cilt bakımında derinlemesine bakim yapılır.   İşlem 1 veya 1 30 saat sürmektedir. Öncelikle hastanın cildine uygun akne serisi tedavi edici Ürünler seçilirken ön temizlik yapılmaya  baslar . İlk aşama olarak yıkama jeli ile cilt  yıkanır temizlenir .ikinci  aşama cilt buharda bekletilir 25 dakika olmak üzere son 5 dakikasi ozon buharı verilir (ozon buharinin cildi dezenfekte etme ve akne kurutma özelliğine sahiptir.)Akne komedon ve yağ butonları temizligi sağlanır . Tekrar cilt  tonik ile dezenfekte edilir. Üçüncü  aşama ise high frekans uygulanır . High frekans  akne kurutma cildi  dezenfekte etme özelliği vardır. Dördüncü aşama  Kişinin cildine uygun maske uygulanır. Beşinci aşama Sağuk pres ile cilt yatistirilir ve destekleyici akne kurutucu serum veya lokal olarak akne kurutucu stik uygulanir . Son  aşama olarak Güneş kremi ve göz çevresi krem uygulanarak isleme son verilir .6 aşamalik yapılan işlemden sonuç olarak ciltteki  komedon (siyah noktalar), kapalı komedon (beyaz yağ butonlarının) ve iltihaplı sivilceler profesyonel  ellerde temizlendiği için herhangi bir  leke veya  sıkıntı oluşmaz . Bir  yandan tedaviniz yapılırken diğer yandan daha temiz ve canlı görünüm elde ederiz.


Sivilce (akne) tedavisinde tıbbi cilt bakımının faydası nedir?

Komedonların çıkarılması hastanın  kısa sürede düzelmesini sağlar. Komedonların iltihaplı sivilcelere (akne) dönüşmesi engeller. Böylece sivilcelerden  dolayı iz kalması engellenmiş olur.


Sivilce (akne) tedavisinde tıbbi cilt temizliğinden sonra komedonlar tekrar edebilir mi?

Komedon temizliğinden sonra ilaç kullanılmazsa, komedonlar tekrar çıkabilir. Açık komedonlar 24-40 gün sonra, kapalı komedonlar 30-50 gün sonra tekrar ederler. Bu yüzden komedon temizliği yapıldıktan sonra sivilcelerin   tekrar etmemesi için  tıbbi tedavilere devam edilmelidir.


Sivilce (akne) tedavisinde komedon temizliği nasıl yapılır?

Komedon temizliği, komedonla seyreden sivilcede  tedaviye mutlaka eklenmelidir. A vitamini içeren  bir ilaçlı kremle tedaviye başlanır. Komedonların içindeki yağlar 3 hafta sonra gevşer ve kolay temizlenebilir hale gelir. Komedonların ağızları steril bir enjektör ucuyla veya çok düşük bir akım kullanılarak radyofrekans yöntemiyle açılır. Bu iş için özel yapılmış steril aletlerle, komedonun etrafına basılarak yağ butonun çıkması sağlanır.


Sivilce (akne) tedavisinde tıbbi temizlik ne sıklıkta yapılmalıdır?

Yağ butonları bitene kadar komedon temizliğine 2-3 haftada bir devam edilir. Yağ butonları temizlendikten sonra tekrar olmaması için 1-4 ayda bir temizliğe ve ilaçlara devam edilmelidir.


Sivilce (akne) tedavisinden  etkili ilaç kullanılsa bile komedon temizliği yapılmalı mıdır?

Sürülerek veya ağızdan verilen destekleyici ilaçların yanı sıra komedon temizliği yapılması hastaların daha çabuk  iyileşmesini sağlar. İsotretinoin tedavisi sırasında da komedon temizliği özellikle yapılmalıdır. Çünkü bu ilaçla komedon oluşumu durur ama komedonların yok olması çok uzun sürer. Ayrıca, isotretinoin ile tedavinin başlarında, büyük kapalı Komedonların derin ve iltihaplı sivilcelere dönüştürerek sivilcelerin artmasına neden olur. İltihaplı sivilcelerin çok fazla olması iz kalma olasılığını arttırır. Tıbbi komedon temizliği bu tedavinin daha çabuk ve izsiz olmasını sağlamaktadır. Dev kapalı komedonlardan (büyük yağ butonları) oluşan sivilcelerde en etkili tedavi yöntemi komedon temizliğidir.


 Sivilce (akne) tedavisinde kistlerin boşaltılması ne kadar etkilidir?

Dikkatli bir şekilde ve steril koşullarda sivilce kist ve apseleri boşaltılarak, bu lezyonların ilerlemeden çabucak iyileşmesi sağlanabilir.