4

Ayakta doğuştan var olan ya da çeşitli faktörlere bağlı olarak sonradan gelişen şekil bozuklukları, ayakta yük dağılımını bozar, yürümede güçlük yaratır. Bunun yanında belli bölgelerde basınç artışına neden olarak ciltte kalınlaşma, çatlama, nasır ya da ülser gelişimine neden olabilir. Ayaktaki şekil bozukluklarına bağlı olarak gelişen cilt sorunlarını giderebilmek için öncelikle biyomekanik nedenlerini belirlemek ve gidermek gerekir. Aksi halde rutin olarak uygulanan cilt bakımından öteye gidilemez, tedavi sağlanamaz. Bu nedenleri belirlemek için baropodometrik yürüme analizleri kullanılır. Çocuklarda gelişim sırasında ve yetişkinlerde görülebilen; düz tabanlık (pes planus), baş parmak eğriliği (hallux valgus), taban ve topuk ağrılarına neden olan topuk dikeni (kalkaneal spur), içe basma, dışa basma, bacak eğriliği gibi şekil bozukluklarının tanı ve tedavisi yapılır.

Statik ( ayakta dururken) ve dinamik ( yürüme esnasında) olarak gerçekleştirilen yürüme analizleri ile ayaktaki şekil bozukluklarının neden olduğu basınç noktaları belirlenir, yük dağılımını dengeleyen tabanlıklar ve çeşitli ortezlerle giderilir. Hastanın ayak şekline uygun ayakkabı belirlenir ve düzenli kontroller ile şekil bozukluğunun neden olduğu basma sorunları, cilt problemleri tedavi edilir.+


1

2


Kırmızı ve pembe ile renklendirilmiş bölgeler basıncın yüksek ölçüldüğü noktalardır. Hazırlanan özel tabanlıklar ve ayakkabılar yardımı ile basınç noktaları giderilir.