3

PRP (platelet rich plasma) trombositten zengin plazma kelimelerinin ilk harfleri ile ifade edilen bir uygulamadır.

Platelet yani trombosit hücreleri i kan içerisinde bulunan, pıhtı oluşturma dışında salgıladığı büyüme faktörleri ile doku iyileşmesi ve hücre yenileme sağlayan hücrelerdir. Bu uygulamadaki amaç, kendi kanınızda bulunan bu hücreleri dış ortamda ayrıştırarak uygulanacak bölgeye vermektir.

Kişiden alınan bir tüp kan özel bir kit yardımıyla bir takım işlemlerden geçirilerek içerisindeki trombosit hücreleri ayrıştırılır. Ayrıştırılan hücreler cildinize mezoterapi enjeksiyonu ya da dermapen yardımıyla uygulanır.

Bu tedavi tamamen kendi hücrelerinizle yapılır. Dışarıdan herhangi bir katkı yoktur. Herhangi bir yan etki oluşturmaz.

PRP tedavisi bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmış ve tıp literatürüne girmiş bir tedavi yöntemidir. PRP tedavisi yalnızca estetik amaçlı değil eklem rahatsızlıklarında eklem içerisine enjekte edilerek eklemde rejenerasyon sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Bunun dışında diş hekimliği, kalp damar cerrahisi gibi branşlar da PRP`yi tedavi amaçlı kullanmaktadır.


Estetik uygulamalarda  PRP ne amaçlı kullanılır?

PRP estetik amaçlı cilde uygulanarak rejenerasyonu uyarmak  ve cildi gençleştirmek için kullanılır. Leke tedavisinde, iz giderme amacıyla da PRP tedavisi kullanılmaktadır.

Ayrıca saç diplerine PRP uygulaması ile saç köklerinin beslenmesi arttırılarak daha canlı ve uzun ömürlü saçların çıkması sağlanabilmektedir. Saç dökülmesi tedavisinde ve saç ekimi sonrasında da PRP tedavisi kullanılmaktadır.


PRP ücreti ne kadardır?

PRP tekrarlayan seanslarla yapılmalıdır. Seans sayını doktorunuz cildinizin ihtiyacına göre belirler. İhtiyaca göre üçer hafta arayla 2 ila 5 seans gerekebilir. Uygulama yapıldıktan sonra yılda bir seans yapılması hücre yenilemesi açısından yararlı olacaktır. PRP tedavisinin uygun olup olmadığı ve fiyat bilgisini doktorunuza muayene olarak öğrenebilirsiniz.