Saç Ekimi Nedir?

Günümüzde pek çok insan, saç ve cilt problemi ile karşılaşmaktadır. Bu durum zaman içerisinde düzeltilebilecek boyutlardan telafisi imkansız hallere kadar devam eden grafikler çizebilmektedir. Özellikle saç ile alakalı şikayetlerde kişilerin ruh hali oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Çünkü saç kayıplarının nedenleri araştırıldığında çok net bir şekilde gözlemlenen bir sonuç bulunmaktadır ki o da kişinin psikolojik olarak içinde bulunduğu durumun çok büyük bir önemi olduğudur.

Bu sebepten dolayı yüzlerce yıldır insanoğlu pek çok farklı tedavi yöntemi geliştirmiştir. Bu tedavi yöntemlerinin bazıları saça doğrudan etki edebilmekte bazıları ise kocakarı ilacı olmaktan daha ileriye gidememektedir. Günümüzde ise saç dökülmesinin bilimsel olarak ispatlanabilen bir tek tedavi yöntemi bulunmaktadır. O da saç ekimidir. Saç ekim işlemi vücudun belli başlı bölgelerinden alınan dokuların saç olmayan dokulara nakledilmesi işlemidir. Bu sayede kısa bir süre içerisinde saç bulunmayan bölgelerden de etkili bir şekilde saç çıkması söz konusu olabilmektedir.

İnsan vücudunda başın sağ ve sol bölümlerinde saç dökülmesi hiçbir zaman yaşanmaz bu durumun temel sebebi ise insan kök hücresine bağlanmaktadır. Dökülme yaşanmadığından dolayı bu bölgelerden alınan saç kökleri laboratuvar ortamında çoğaltılarak saçın bulunmadığı bölgelere el ile tek tek eklenir. Belirli bir süre içerisinde bu bölgelerde yeni saç oluşumu meydana gelir. Bu sebepten dolayı kısa bir süre içerisinde özlenen saçlara tekrardan kavuşulmuş olur.

Bu durum yaklaşık olarak sekiz senedir bu şekilde devam etmektedir. Ama saç ekiminin ilk çıktığı dönemlerde saç oluşumunda bazı sorunlar bulunduğu için saçlar normal görüntüden uzak bir şekilde kafada yerini almaktaydı. Sonuçta kafa derisi üzerinde fırça görünümü oluşturduğundan dolayı pek çok insan tarafından çok fazla tercih edilmeyen bir metot haline gelmekteydi. Ama teknolojik gelişmelere paralel olarak günümüzde saç ekiminin de normal saçlardan pek farkı olmadan aynı şekilde oluşması sağlanmaktadır. Bu günümüzde gerçekten büyük bir artı olarak ön plana çıkmaktadır. Saç ekiminin diğer uygulamalardan en büyük farkı ise diğer uygulamalarda kesin olarak saç üretimi sağlanmamasıdır. Sadece diğer uygulamalarda saçın biraz daha gür bir şekilde çıkması sağlanır. Yada mevcut saç köklerine müdahale edilerek daha esnek ve hacim olarak daha kuvvetli saçların oluşturulması sağlanmaktadır.

Oysa saç ekiminde sadece yeni hücreler oluşturulur. Saç ekimi ile ilgili en büyük soru işaretleri ekim işlemi tamamlandıktan sonra oluşan problemlerdir. Bunların en büyük örneği ise saç ekimi tamamlandı yeni saç üretiminde problem yaşar mıyım? Tarzı soruların sıklıkla sorulmasıdır. Saç ekim işlemi bittikten sonra yeni problemlerin yaşanması mümkün olmamaktadır. Çünkü saç ekim işlemi insanda saç hücrelerinin en yoğun şekilde bulunduğu bölgelerden yapılmaktadır. Hücrelerin çoğaltıldığı bu bölgelerde insan ömrünün sonuna kadar saç dökülmesi rastlanmaz bu şekilde aynı hücrelerin çoğaltılması söz konusu olduğundan dolayı yeni şekilde kafaya eklenen bölümlerde de saç dökülmesi yaşanmayacaktır. Diğer bir deyiş ile saç ekimi yapıldıktan sonra ömrünüzün sonuna kadar bir daha saç problemi yaşamazsınız. Bu durumda da sizi diğer saça sahip zamanınızdan hiçbir şekilde ayırmak mümkün olmayacaktır.

Saç ekimi bilindiği gibi çok ciddi bir iştir. Bu sebepten dolayı işinde uzman kişilerce yapılması ve uzman bir müdahale dahilinde yapılması büyük bir önem arz etmektedir. Ücret olarak belirli bir miktarın altında talep eden kurum ve laboratuvarlara karşı bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederiz. Her zaman için saç ekim işleminin profesyonel insanlar tarafından yapılmasına gayret etmenizi öneririz.

Saç ekimi kıl kökü nakli olarak adlandırılabilir. Saç ekimi, saçların yoğun olduğu bölgelerden (ense ve yan kısım) alınan saç köklerinin saha seyrek olan boş bölgelere ekilmesi işlemidir. Saç ekimi kişinin kendi dokusunun başka bir bölüme aktarılması şeklinde yapılan organ naklidir.
Günümüz teknolojisinde saç ekimi işlemi ile doğal görünümler elde edilmektedir. Saç dökülmesi ile kişilerde oluşabilecek çeşitli psikolojik ve sosyal yaşamdan uzaklaşma gibi durumlar saç ekimi sayesinde ortadan kaldırılmaktadır.
Saç dökülmesi tıp dilinde “alopesi” olarak bilinir. Normal şartlarda her insandaher gün saç dökülmesi meydana gelir. Günlük ortalama 50-100 saç kılı dökülür. Bundan fazla meydana gelen dökülmeler bazı faktörlerden dolayı ortaya çıkar. Bunlardan bazıları ilerlemiş yaş, ateşli hastalıklar, kansızlık, verem, şeker hastalığı gibi bütün bünyeyi etkileyen hastalıklar saç dökülmesi nedenlerindendir.

1432888169483
Teknoloji ilerledikçe ve gelişimine devam ettikçe saç dökülmesi ve kellik sorunlarına karşı geliştirilen yöntemler de gelişiyor. Oldukça modern bir görünüm yakalayan bu saç ekimi yöntemlerini temel olarak iki kategoriye ayırmak mümkündür. Saç
FUT ve FUE Saç Ekimi olarak adlandırabileceğimiz bu yöntemler, temel aldıkları mantık bakımından farklılık göstermektedirler. Fue saç bakımından saç kıl kökleri birer birer alınarak saç olmayan bölgeye aktarılır. Saçsız bölgeye ekilen saçlar, FUT saç ekimi yöntemindeki gibi toplu olarak alınmaz, aksine her kıl kökü olabildiğince ince yarıçaplarda teker teker alınır.
Halk arasında FUT Saç Ekimi olarak geçen ve tam açılımı Foliküler Ünite Transplantasyonu olan saç ektirme yöntemi geçtiğimiz yıllar içerisinde oldukça popüler olmaya devam ediyor. Uygulanış bakımından oldukça kolay ve ağrısız olan fut saç ekimi, saç hakkında sorun yaşayan hemen hemen herkese uygulanabiliyor. Özel bir sorunu olmayan, alerjik bir rahatsızlığı olmayan kişilerin tercih edebileceği bir yöntem olan Fut Saç Ekimi konusunda sizlerle bilgi paylaşımında bulunacağız…

Saç Ekimi (Saç Nakli) Nedir ?

Saç ekimi klinik ortamda yapılan cerrahi bir işlemdir. Nakil, verici bölgeden genetik olarak dökülme özelliği olmayan saç foliküllerinin Fut veya Fue teknikleriyle alınıp saçlandırılmak istenen alana nakillerinin yapılması ile gerçekleşir. Yeni yerlerine yerleştirilen saçlar burada ömürlerine dökülmemek üzere devam ederler.

Kişinin görünür ve estetik açıdan önemli bir bölgesinde uygulaması yapılan bu operasyonların, uzman ve deneyimli bir ekip tarafından sürdürülmesi hedeflenen doğallığın oluşturulması için önemlidir.