3

Topuk altında, ayak altı (plantar) tendonlarının birleştiği noktada, bu tendonların aşırı gerilmesi nedeniyle oluşan iltihabın (fasiit plantar) zamanla kireçlenerek diken ya da kuş gagası şeklinde bir kemik yapısını oluşturan ağrılı bir hastalıktır.

Topuk dikenine ayaktaki biyomekanik değişimler neden olduğu için sadece ilaç tedavisi yeterli değildir. Hasta geçici bir rahatlık hissedebilir ama hastanın ayağındaki statik bozukluk tedavi edilemediği için ağrılar bir süre sonra geri gelir.

Kalıcı bir tedavi için hastanın baropodometrik analizlerine göre özel yapılmış tabanlıklar kullanılmalıdır. Ayak tendonlarındaki aşırı gerilme ve çekme hasta ayağındaki statik patolojiler nedeniyle (pes planus, pes cavus, halluks valgus) olabileceği gibi, mekanik patolojiler de (ayak sağlığına uygun olmayan ayakkabı giyimi, düz tabanlı ayakkabı vb.) topuk dikenine (epin kalkanei) zemin hazırlar.

Klinik bulgulara göre; topuk dikeni hastaları genellikle, yataktan ilk çıktıklarında attıkları ilk adımlar sırasında ağrı duyarlar. Daha sonra kasların ısınması nedeniyle bu ağrılar azalabilir. Hastalar uzun süre oturduktan sonra ayağa kalktıklarında da ağrıları tekrar ortaya çıkar. Gerekli tedavi uygulanmazsa topuk dikeni, hastanın topuğuna basmasını engelleyip yürüme sorunları yaratacağından diğer patolojilere de sebep olabilir.