GALERİ

BLOG

Psikolojik Sağlık Nedir?

Psikolojik Sağlık Nedir? Sağlıklı Psikoloji nasıl olmalıdır!

Son zamanlarda günümüz içerisinde en çok dikkatleri çeken sağlık sorunlarından bir tanesi de psikolojik sorunlar olmaktadır. Bazı insanlar her ne kadar bu durum ile baş etmek adına doktor kontrollerinde de yer alsa her zaman olumlu sonuçlar almayabilir. Bu durum karşısında kişilerin dikkat etmeleri gereken en önemli etkilerden bir tanesi tabi ki de yaşam koşulları olmaktadır. Bir insan ne kadar dengesiz besleniyor, ne kadar düzensiz uyku sistemine sahip ya da ne kadar hareketsiz kalıyor ise bu durumlar ile karşılaşma oranları bir hayli fazla olmaktadır.

Depresyon durumları ya da stres durumları bir anda ortaya çıkarak kişilerin bu durumlar ile yüz yüze olmalarına neden olabilirler. Tabi ki de bu etkiler karşılarında yapılması gereken en önemli etkilerden birkaç tanesi hayat şartlarını değiştirmek ile alakalı olmaktadır. Yani alışılan hareketsiz olan hayatlardan kurtulmaktan uyku düzenini normale getirme adımlarına varana kadar her şey olmalıdır. Bunların yanı sıra en gözde tutulan etkenlerden bir tanesi olan beslenme durumları da olmaktadır. Strese ya da depresyona iyi gelen yiyecekler tüketerek kişiler bu durumlardan kendilerini daha rahat bir şekilde kurtarabileceklerdir.

Strese İyi Gelen Besinler

Stres genel anlamı ile herkesin hayatı boyunca normal yaşadıkları durumlardan bir tanesi olmaktadır. Bunun ne zaman ya da nerede olacağını bilmek ise imkansız olmaktadır. Tabi ki de kişilerin hayatlarını bir hayli zorlu süreçlere sokması kişilerin sağlıklarının da olumsuz olarak etkilenmelerine neden olmaktadır. Bu anlar için ise tabi ki de her zaman sağlıklı bir şekilde beslenmek dikkat edilmesi gereken önemli noktalar arasında yer almaktadır. Strese iyi gelen yiyecekler tüketmek kişilerin bu anlarda sağlık sorunları ile karşılaşmalarına engel olacak ve aksi bir durum olmasına izin vermeden ortadan kaldıracaktır.

Morali Yüksek Tutan Yiyecekler

İnsanların moralini yüksek tutan bir hayli fazla yiyecek türü yer almaktadır. Bunlar arasında en çok dikkatleri kış aylarında çeken besin ise tabi ki de yeşil bitkiler familyasında yer alan ıspanak olmaktadır. Bu tür gıdalar kişilerin depresyon belirtilerinin normale oran ile bir hayli azalmasına ve kurtulmalarına yardım etme konusunda bir hayli yardımcı olmaktadır. Bunlar yanı sıra bitkilerde yer alan folik asitler ve B vitaminleri de doğru yollar ile moralin yüksek olmasına yardım eden besinler olmaktadır.

Balık Omega 6; Tabi ki de balık beyin ile bire bir doğrudan etkili ve kalp damar sistemi gelişmesinde yardımcı olan bir yiyecek olmaktadır. Bunlar içerisinde yer alan yağ oranları kişilerin morallerinin yükselmesi konusunda yardımcı olan bir üründür. Somon balığı psikolojik sağlığa iyi gelen besinler arasında ilk sırada yer alan ürünlerden bir tanesi de olmaktadır.

Portakal; Kış aylarının vazgeçilmez meyvesi ve C vitamini deposu olarak yer alan portakal içerisinde yer alan B6 vitamini ile daha da değerli bir hale geliyor. Bu da kişilerin psikolojik sorunlardan kurtulma sırasında tüketmesi en önemli olan besinlerden bir tanesi olarak dikkatleri çekmektedir.
Safran; Lokumundan, bitkisine, baharatına kadar biri birinden farklı alternatifleri bulunan safran içerisine girdiği her şey ile kişilerin kendilerine gelme konusunda daha başarılı olmalarına yardı edecek bir ürün olmaktadır.

Mutluluk hormonu çikolata ise tabi ki de bu durum karşısında göz ardı edilmemesi gereken önemli etkilerden bir tanesi olmaktadır. İçersinde yer alan kakao, yağ gibi etkiler kişilerin kalp damar yolu ile bire bir orantılı olmaktadır. Daha hızlı uyarıla yapacak ve morali düşük olan kişilerin moral seviyelerinin daha üst yüzeylerde olması konusunda yardım eden durum olacaktır. Tabi ki bu durumları aşırı kaçmadan öğle saatlerinde ortalama olarak 120 ile 150 kalori arasında alırsak daha etkili olan durumların ortaya çıkmasına yardım edecektir.

Bitki çayları psikolojik rahatlama sunan besinler arasında yer alması açısından önemli derecede olmaktadır. Kişiler eğer bu durumlar ile yüz yüze olur iseler daha çok bu çaylar ile üzerinde olan stresi atabilir ve dengesiz durumlardan kurtulabilir. Böylece kişilerin bu besinleri tüketmeleri istedikleri kadar sağlık sorunlarından kurtulmaları konusunda yardım etmesi için önemli bir rol almaktadır.

TOP