TEDAVİLER

BURUN ESTETİĞİ

Burun Estetiği Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Yüz ile Uyumlu Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

İdeal bir burun hem iyi nefes almalı, hem de yüzün diğer estetik üniteleriyle (ağız, çene, alın, gözler, yanaklar gibi) uyum içerisinde zarif bir görünüm vermelidir.

“Akıllardaki klasik “estetikli burun” imajı, modern estetik cerrahideki “ideal burun” görüntüsünden çok uzaktır. Günümüzün burun estetiği anlayışında doğal görünüm ve kaliteli nefes ön plandadır.“

Burun, hem insan yüzünün ortasındaki yeri, hem de solunum sisteminin başlangıç noktası olması nedeniyle gerek estetik gerekse fonksiyonel açıdan üst düzey öneme sahip bir organdır.

Burun Estetiği Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Kişinin genetik özelliklerine veya geçirilen çeşitli trauma ve kazalara bağlı olarak burnun yapısı “arzu edilenden farklı” olabilmektedir. Yüzün genel yapısı ile uyum içerisinde olmayan bir burun genel yüz görünümünü olumsuz etkileyen faktörlerin başında gelir. İşte bu nedenledir ki günümüzde “rinoplasti” (rhinoplasty) adını verdiğimiz burun estetiği operasyonu tüm estetik operasyonlar arasında en çok yapılan işlemdir.

Burun Estetiğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Burunda küçük dokunuşlarla yapılacak olan bazı değişiklikler genel yüz estetiğinde çok belirgin iyileşmeler sağlamaktadır. Burada hassas nokta bu değişikliklerin “yapay” bir hava vermeden genel yüz yapısı ile mutlak bir paralellik içerisinde yapılabilmesidir. Akıllardaki klasik “estetikli burun” imajı, modern estetik cerrahideki “ideal burun” görüntüsünden çok uzaktır. Günümüzün burun estetiği anlayışında doğal görünüm ve kaliteli nefes ön plandadır.

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Planlanır?

Her yüz, dolayısıyla her burun birbirinden farklıdır. Bu nedenle, burun tasarımında kişiye özel planlama esastır. Rinoplasti de başarılı sonuç için birincil gereklilik hastayla hekimin yüz yüze gelerek hastanın arzularını ve hekimin yapabileceklerini açıkça tartışmaktır. Bu tartışmada hastanın istekleri ve hekimin önerileri doğrultusunda ortak bir noktada buluşularak, yapılacak işlemin özellikleriyle ilgili müşterek kararlar verilmelidir. Çünkü hekim operasyon planını bu kararlara göre şekillendirecektir.

Burun Estetiği Sonrası Süreç

Gerekli tetkikleri takiben operasyon anestezi altında gerçekleştirilir ve takip süreci başlar. Her zaman olmamakla beraber, çoğu operasyonun ardından belli ölçüde şişlik ve morarma normaldir. Genellikle bu sorun 5-10 gün içerisinde çözülür, ancak burnun son biçimini alabilmesi için yaklaşık 1 yıllık bir sürenin geçmesi gerekmektedir.

Her Burnun İhtiyacı Farklıdır

Estetik burun ameliyatı çok konuşulan ve medyatik bir konu olduğundan halk arasında ciddi ölçüde bilgi kirliliğinin olduğu bir konudur. Burada bilinmesi gereken en önemli, hatta belki de tek nokta her burnun ihtiyacının farklı olduğudur. Bu ihtiyacın ne olduğu, yapılacak işlemin detaylarını belirler. O nedenle hekimle yüz yüze detaylı bir görüşme yapılmadan ameliyatın detaylarına da karar vermek neredeyse olanaksızdır.

 

Ameliyat

Ameliyat burun içinden minik kesiler yapılarak gerçekleşecek. Dolayısıyla burun dışında bir yara izi görmeyeceksiniz. Burun kemikleri zarif kesicilerile traşlanacak ve şekillendirilecektir. .

Burundan nefes alma zorluğu, septum deviasyonu denen burun orta duvar eğriliği ile yaşanmaktadır. Bu durumlar tespit edilirse ameliyat sırasında düzeltilecektir.(Bu işlem septorinoplasti operasyonu olarak adlandırılır)

Ameliyatta ihtiyaca göre,kemer dediğimiz burun üstündeki çıkıntı düzeltilir ,burundaki eğrikik düzeltilir,burun sırtı, burun ucu, burun delikleri şekillendirilir, burun içindeki kesiler kendiliğinden eriyen iplerle kapatılıp burun üstünde bir küçük kalıp ve bantlar olacak. Özel bantlar yapıştırılır ve bir hafta kalacak atel yerleştirilir.

İşlem yaklaşık 1- 2 saat sürer.

Bu işlemden sonra mutlaka tanpon kullanmak gerekmez.

Operasyondan sonraki ilk 48 saat saat yüzünüzde bir miktar şişlik olabilir. Buna bir miktar morluk da eşlik edebilir. Bu şişlik ve ödem ikinci gün sonunda inmeye başlayacaktır.

Su süreç içinde çok rahat hareket edebilir ve hatta gezebilirsiniz.

Operasyondan 5-7 gün sonra silikon alınacak. Bundan sonra burunda nefes alamamaya bağlı ve bunun tetiklediği sıkıntılarınız gidecektir.

* Bu sayfalar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir şekilde tıbbi tavsiye, tanı ve tedavi onerisinde bulunulmamaktadır. Mevcut sağlık sorununuz icin mutlaka ilgili uzmanlık alanından bir doktorumuza basvurunuz. Site uzerinden edinilen bilgilerin “hatalı yorumlanmasına” bağlı olusabilecek herhangi bir sağlık probleminde sorumluluk kabul edilmez. Yayınlanan metin ve resimlerin her hakkı saklıdır. İzin alınmadan herhangi bir yayın aracında (gazete, dergi, kitap, broşur, web sitesi, tv) kullanılamaz..

Burun Dolgusu operasyonu nasıl yapılır?
TOP