TEDAVİLER

MEME ESTETİĞİ

Meme Büyütme Estetiği

Hangi meme büyütme yöntemi bana uygun?

Meme büyütme operasyonu, meme protezleriyle ya da yağ transferiyle gerçekleştirilir. Meme protezini tercih ederseniz, silikon veya salin, yuvarlatılmış veya şekilli, dokulu veya pürüzsüz gibi seçenekler mevcut. Dahası tüm bu protez çeşitleri, farklı boyutlu seçeneklere de sahip. Protezler farklı bölgelerde açılan kesilerden yerleştirilebilir. Kas altına veya üstüne yerleştirilebilirler. 

Cerrahi Prosedür

Meme büyütme operasyonu genellikle 1-2 saat sürmektedir. Gereken zaman, belli ölçüde, protezlerin nasıl ve nereye yerleştirileceğine bağlıdır.

Anestezi

Meme büyütme ameliyatı çoğu durumda hasta genel anestezi altındayken gerçekleştirilir. Anestezi uzmanı damar içi veya soluma yoluyla hastayı uyutur ve operasyon sonuna kadar uykuda tutar. Hasta operasyon sırasında hiçbir şey duymaz, görmez ve hissetmez. Meme protezi yerleştirme ameliyatı tamamlandığında, hasta anesteziden çıkartılır ancak genellikle bir süre daha yorgun ve uyuşuk hisseder.

Bu süre boyunca güvendiğiniz birisinin sizinle ilgilenmesi iyi olacaktır. Bazı kişilerde, boğaz ağrısı, baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, kusma, titreme ve kas ağrısı gibi anestezi kaynaklı yan etkiler görülebilir. Bu etkiler geçicidir ve anestezi sisteminizden çıkarken yavaş yavaş kaybolurlar. Eğer geçmişte anesteziyle alakalı herhangi bir sorun yaşadıysanız, konsültasyon sırasında bunu doktorunuza söyleyin.

Kesinin Oluşturulması

Meme büyütme operasyonu, meme altında, koltuk altında ya da areola (meme başı çevresi) etrafında oluşturulan kesiyle başlar. Meme büyütme operasyonunda, kesinin kolaylıkla görünmeyecek bir yerde oluşturulması, hem hasta hem de doktor için en yüksek öncelikler arasındadır.

İzler zamanla önemli ölçüde silikleşse de, hiçbir zaman tamamen kaybolmazlar. Bu sebeple kesinin kolaylıkla görünmeyecek bir yerde oluşturulması, operasyonla elde edilen sonucun daha iyi olmasını sağlar. Kesinin oluşturulacağı yer, duruma göre belirlenir. Silikon meme için karar verilirken, hastanın isteği ve kendisine has anatomisi göz önünde bulundurulur.

Protezlerin Yerleştirilmesi

Göğüs büyütme yöntemleri içinde iki farklı yerleştirme yöntemi vardır. Bunlar protezin meme dokusunun altına yerleştirilmesi (subglandüler) ve göğüs kasının altına yerleştirilmesi (submüsküler) yöntemleridir. Bazı cerrahlar meme protezinin göğüs kasının önüne yerleştirilmesini önermektedirler çünkü bu yöntem operasyon sonrası ağrıyı azaltmaktadır.

Başka cerrahlar ise, gelecekteki meme röntgeni sonuçlarını etkilememesi için, protezin göğüs kasının arkasına yerleştirilmesini tavsiye etmektedirler. Sizin için en uygun yönteme cerrahınızla birlikte karar vermelisiniz.

Dikişler

Meme protezi yerleştirildikten sonra, kesi dikişlerle dikkatli şekilde kapatılır. Bazı cerrahlar emilebilir dikiş iplikleri kullanırken, diğerleri geleneksel dikiş ipliklerini tercih ederler. Eğer sizin operasyonunuzda kullanılan iplikler geleneksel dikiş iplikleriyse, cerrahınız kesinin yeterince kapandığına ve artık dikişlere ihtiyaç olmadığına karar verdiğinde alınmaları gerekir.

Bu, meme büyütme ameliyatından sonraki 1. ila 2. hafta arasındaki bir zamana denk gelmektedir. Emilebilir dikiş iplikleri vücut tarafından parçalanırlar ve kendi başlarına kaybolurlar.

Drenler ve Bandajlar

Kesiler kapatılıp bantlandıktan sonra, meme büyütme operasyonu sona erer. Memeler gazlı bezlerle sarılıp desteklenirler. İlk birkaç hafta destek sağlayan özel cerrahi bir sütyen giyilir. Veya cerrah sargı bezi ya da sporcu sütyeni kullanılmasını önerebilir. Destekleyici giysilerin ne zaman ve nasıl giyileceği konusunda doktorun talimatlarını takip etmek çok önemlidir. Böylece iyileşme süreci hızlandırılır ve hissedilen rahatsızlık minimuma indirilir.

Dikkat Edilmesi gerekenler!

Dikişlerin bulunduğu bölgeyi temiz tutmak aşırı derecede önemlidir. Kesi yerinizi su içine sokmaktan kaçının. Pisliğin veya herhangi bir ürünün bu bölgeye temas etmesine müsaade etmeyin. Dikişlerin çekilmesine neden olabilecek her türlü yorucu aktiviteden, ağırlık kaldırmaktan esneme hareketlerinden uzak durun. Aksi takdirde iyileşme süreniz uzayacak, yara izleriniz daha belirgin olacaktır.

MEME DİKLEŞTİRME NEDİR?
TOP