TEDAVİLER

SAÇ MEZOTERAPİSİ

Saç dökülmesi ve ekimi hakkında detaylı bilgi

Saç ekimi erkek tipi saç dökülmesinde ve skarlı saç dökülmelerinde başarı ile uygulanmaktadır. Ekim öncesinde kişinin saç yoğunluğu ve kılların sayısı işlemin başarısı açısından önem arz etmektedir. Alınan greftlerdeki kılların üçlü ve daha fazla folikül içermesi işlemin başarısı açısından önemlidir.

Ekim yapılacak bölgedeki kıl ihtiyacı fazla ise ve buna rağmen tekli kılların hakim olduğu greft alanı mevcut  ise saç ekimi işleminin etkinliği düşmektedir ve 2. saç ekimi seansı gerekmektedir. 

Elde edilen greft  sayısının ihtiyaç olan kıl sayısı ve yoğunluğu ile doğru orantılı olması gerekmektedir. Bu durumu saç dökülmesi olan kişinin saçlarını incelerken yaptığımız analiz ile değerlendiriyoruz. Yaptığımız trikoskopik değerlendirme ile saç ekimi sonuçlarını daha gerçekçi öngörü ile değerlendiriyoruz. Bu trikoskopik analiz sayesinde kişide olan saçların hakimiyetinin 2li 3lü 4lü 5li 6lı olduğu değerlendirebiliyoruz. 


Saç ekimi uygulamaları bütünsel bir süreç olarak görülür ve saç ekimi öncesi bunların içinde oldukça önem taşır. Saç ekimi öncesi sürecin ilk adımı değerlendirme olarak gösterilebilir. Değerlendirme süreci başarılı operasyonlar için önemli bir adımdır. Çünkü bu değerlendirme süreci, saç ekimi yol haritasının çıkarıldığı ve temelinin oluşturulduğu süreçtir.

Değerlendirme süreci hasta ve uzman arasında yapılan ilk görüşme ve muayene ile başlamaktadır. Bu ilk görüşmede hastanın beklentileri, şikayetleri, sağlık durumu, saç ve cilt yapısı gibi bilgiler toplanır. Aynı zamanda uzman olan kişi hastayı saç ekimi öncesi ve sonrası süreçleri hakkında bilgilendirir. Bu görüşmenin ardından tedavi olacak kişiye özel olarak bir tedavi haritası çıkarılır ve sürecin planlaması yapılır. Bu süreçte hastadan beklentilerini ve memnuniyetsizliklerini açık ve net bir şekilde dile getirmesi beklenir.

Saç ekimi öncesi süreci dikkat edilmesi gereken noktalar açısında da değerlendirmek mümkündür. Burada tedavi olacak kişiye de önemli sorumluluklar düşmektedir. Hastanın davranışları tedavi sürecini yakından . Değerlendirme süreci içinde hastanın sürekli kullandığı ilaçlar varsa mutlaka doktoruna bildirmesi gerekmektedir. 

Tüm bunlara ek olarak saç ekimi öncesi süreçte yapacağınız merkez tercihi oldukça büyük önem taşır. Merkezin hijyen şartlarına uygunluğu ve doktorun deneyimli olması operasyon sürecinde size güvenilir bir ortam yaratacaktır.

Saç ekimi öncesi hastadan genel sağlık problemleri ve sürekli kullanılan ilaçlar konusunda mutlaka bilgi alınmalıdır. Bu ilaçların başlanan doktor ile konsülte edilerek kesilmesi yada devam karar verilmelidir. Örneğin şeker ve tansiyon ile kalp ilaçları kesilmeden ekim tarihine kadar devam edilebilir.

Saç ekimi uygulaması 6-10 sürebilmektedir. Bu süre boyunca hastanın yan yada karın üzerine yatması gerekebilmektedir. 
Ekim yapılacak tarihte normal yemek öğünleri alınmalı ancak gaz problemleri yapabilecek besinlerden uzak durulmalıdır.
Saç ekimi sonrası ekim yapılan ve saçların alındığı alanlarda saç dökülmesinde artış olabilmektedir. Bu amaçla ekim tarihinden 2 hafta önce minoxidil solüsyonlar kullanılmaktadır. Bu ilaç ekim tarihinden 3 gün önce kesilmeli ekimden 1-2 hafta sonra tekrar başlanmalıdır. 

Saç ekiminde saçları beyaz olan hastalarda saçlarının boyanması istenebilir. Saç boyaması ekim için verilen tarih den 3 gün öncesinde yapılmalıdır.
Operasyona gelirken giyip-çıkarma esnasında başınıza sürtünmeyecek ve rahat giyip çıkarabileceğiniz bir kıyafet tercih edilmelidir. (gömlek,hırka v.b.)

FUT yada FUE de ekim için saçların alındığı donor alana 2-4 saat basınçla kapalı pansuman yapılacaktır. Bu nedenle ekim sonrası kullanılacak ancak çok dar olmayan bir berenin ekim sırasında getirilmesi oldukça pratik olacaktır. Sonraki günler arkadan ayarlanabilir bir şapka kullanmanız gerekebilecektir.
Saç ekiminden 24 saat öncesi sigara azaltılmalı hatta içilmemelidir. Sigara yara iyileşme sürecinizi uzatacak, enfeksiyon ve nekroz oluşma riskini artıracaktır. 

Alkol alımı 1 hafta öncesinde azaltılmalı hatta kesilmelidir.
Kanama kontrolü için 3 hafta öncesinde aspirin, kan sulandırılırlar, Vit E ve bazı bitkisel kaynaklı ürünler kesilmelidir. 
İşlemler sırasındaki ödemin azalması , olası enfeksiyonun kontrol altına alınması Ve komplikasyonlara yönelik çeşitli ilaçlar 3-5 gün süreyle kullanılarak saç ekimi takip edilir.

Skarlı Saç Dökülmesi
TOP